domingo, 1 de outubro de 2017

Clases Curso 2017-2018


En outubro comezaremos as clases de xadrez do curso 2017-2018.

Temos separadas as clases de xadrez de actividade extraescolar (que se imparten no CEIP Ramiro Sabell) das clases avanzadas que se imparten no Centro Artístico Sportivo, no centro de Ponteareas.

HorarioLugarPrezo
Martes 16:00h - 17:00hCEIP M. Ramiro Sabell Mosquera15€/mes 1h semanal
Xoves 16:00h - 17:00hCEIP M. Ramiro Sabell Mosquera15€/mes 1h semanal
Xoves 17:00h - 18:00hCEIP M. Ramiro Sabell Mosquera15€/mes 1h semanal
Venres 18:15h - 20:15hCentro Artístico Sportivo18€/mes 2h semanales
Venres 20:30h - 21:30hCentro Artístico Sportivo20€/mes 1h semanal

Os alumnos da ESO poderán asistir 1 hora o venres, de 18:15 a 19:15 ou de 19:15 a 20:15. A última clase do venres é para adultos (maiores de 18 anos).

Se queres vir as nosas clases, infórmate no teléfono 616-847-571 ou no email xadrezramirosabell@gmail.com.

Así mesmo, o longo do curso realizaremos varias actividades como torneos, xadrez vivente, partida simultánea na rúa, etc. Podes seguirnos en Facebook para estar ó tanto.


luns, 29 de maio de 2017

Torneo Pontexadrez 2017

O pasado sábado 27 de Maio o Club Ramiro Sabell desplazouse a Pontevedra para participar no torneo Pontexadrez ó aire libre (6º torneo pertencente ao XII Circuito Galego de Promoción do Xadrez 2017).

Esta é unha foto na que están case tódolos membros do clube:



O resto das fotos se poden consultar neste album: https://photos.app.goo.gl/kV5QNEZuRx9AGaJ22

domingo, 21 de maio de 2017

Resumo do IV Torneo Escolar Ramiro Sabell

O 17 de mayo celebramos o IV Torneo Escolar Ramiro Sabell no Centro Artístico Sportivo de Ponteareas. O evento, válido para o XII Circuito Galego de Promoción contou coa participación de 154 xogadores de 22 clubes galegos. O torneo estivo organizado polo Club de Xadrez Ramiro Sabell en colaboración co Concello de Ponteareas, o CEIP Ramiro Sabell e a Federación Galega de Xadrez.

Aĺbum coas fotos do evento


Enlace a un álbum coas nosas fotos do evento: https://goo.gl/photos/TbPsb91R1oSoCkfd7

Clasificacións


Os cinco primeiros de cada categoría foron:

Categoría Promesas (Sub-8)


  1. Iago Fernández Ramos (Xadrez Brétema)
  2. Gabriel Alcalde González (Benchosey)
  3. Lucas Pérez González (C. Apóstol Vigo)
  4. Daniel García Morales (EXP Pontevedra)
  5. Uxio Vilariño Lorenzo (Escola Luguesa)
Mellor Ponteareano: Mateo Ledo Fernández (Xadrez Ramiro Sabell)

Categoría Benxamín (Sub-10)


  1. Tristán Alonso Rodríguez (Xadrez Verín)
  2. Xabier Pérez Sousa (Xadrez Mos)
  3. Eduardo Cabanas López (USC)
  4. Paula Suarez Gómez (CX Fontecarmoa)
  5. Pura Dieguez Novoa (Benchosey)
Mellor Ponteareano: Miguel Castro Boente (EX Ponteareas)

Categoría Alevín (Sub-12)


  1. Xabier Pérez Ochandategui (Circulo Chantadino)
  2. Xacobe Conde Rivero (Xadrez Ourense)
  3. Iker Carrera Pérez (Xadrez Mos)
  4. Belarmino Garcia Camina (USC)
  5. Marta Quintas Fernández (Escola Luguesa) 
Mellor Ponteareano: André Herrera Saavedra (Xadrez Ramiro Sabell)

Categoría Infantil (Sub-14)


  1. Artai Bringas Gómez (Xadrez Laroca)
  2. Antonio Álvarez Pampillón (Xadrez Mos)
  3. Cesar Pérez Daposa (Universidad de Ourense)
  4. Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense)
  5. Marcos Vázquez Gómez (Xadrez Ourense)
Mellor Ponteareano: Adrián Carpintero Muñoz (EX Ponteareas)

Agradecementos


Contamos coa colaboración do Centro Artístico Sportivo, Concello de Ponteareas, CEIP Mestre Ramiro Sabell Mosquera, Deputación de Pontevedra, Federación Galega de Xadrez, Cafetería Sportivo, Tapería Luar, Aguas de Mondariz, Atmósfera Sport, Reina Tour, Relojería Joyería Gallego, ANPA Pena do Equilibrio, Viveros y Jardines Crespo, Ferretería el Puente, Central Eléctrica Sestelo, El Rincón del Perfumista, Salgado & Eyre Correduría de Seguros, Mobialia e Condado Eventos Galicia.

Dende o club queremos felicitar a todos os xogadores que participaron no torneo. Así mesmo queremos dar as grazas ao Centro Artístico Sportivo, ao CEIP Ramiro Sabell Mosquera, ao Concello de Ponteareas, á Federación Galega de Xadrez, aos colaboradores, ao Alcalde e ao Concelleiro de Deportes que nos acompañaron na entrega de premios, aos delegados, ao árbitro, aos auxiliares e aos pais e familiares que estoicamente pasan todo o día vendo como xogan os seus fillos.

luns, 8 de maio de 2017

IV Torneo Escolar Ramiro Sabell

Por motivos organizativos reducimos o número de roldas a 6, cambiando o horario das roldas da tarde.

Un ano máis organizamos o noso Torneo Escolar no Centro Artístico Sportivo. Este ano celebrarémolo o mércores 17 de maio, festivo por ser o Día das Letras Galegas.

Cartel


Bases

As bases do torneo están redactadas neste documento:

https://docs.google.com/document/d/1KANsD4XHm2YMx1fIhJMLGtgDg5WXKPpXIVJiW0TJzOM/edit?usp=sharing

Inscricións

As inscricións se poden facer a través deste formulario web:

https://docs.google.com/forms/d/1CyNr5fofieY_gad1BOhfFn34VgQfL-EHgqZ5uU5yUj8/viewform?edit_requested=true

Ou por email a torneosramirosabell@gmail.com indicando nome, apelidos, categoría e club.

Temos un límite de 150 participantes por orde de inscrición. As inscripcións estarán abertas ata o día anterior (o 16 de maio) ás 20h. Se o xogador non está federado deberá abonar a cuota para a licencia federativa.

Listas de inscritos e resultados


Cómo chegar

Na sección "Onde Estamos" temos un mapa coa ubicación do Centro Artístico Sportivo.

Horarios

ROLDAHORARIO
Presentación10:30
1ª Rolda11:00
2ª Rolda11:50
3ª Rolda12:40
4ª Rolda15:30
5ª Rolda16:20
6ª Rolda17:10
Acto de Clausura e Entrega de Premios18:00

Patrocinadores

A organización deste torneo sería imposible sen a colaboración dos patrocinadores do noso club:

mércores, 3 de maio de 2017

XVII Torneo de Xadrez Concello da Guarda

Esta fin de semana celébrase o torneo da Guarda organizado polo Xadrez Albatros e, pola proximidade xeográfica, imos ir xogar moitos membros do club:


luns, 3 de abril de 2017

Campións da cuarta división!!!


Esta fin de semana o noso equipo de rapaces gañou a fase final do campionato de cuarta división que se celebrou en Gondomar, organizado polo club Laroca. Este foi o noso equipo campión:

Yudania dando indicacións a Diego antes dunha partida
XADREZ RAMIRO SABELL A: “ANPA PENA DO EQUILIBRIO”
  1. André Herrera Saavedra
  2. Antón Rama Hombreiro
  3. Nicolás Quiroga Snyder
  4. Roí Castro Calvar
  5. Sara Álvarez Carvalho
  6. Diego Gallego Bañuelos
  7. Alejandro González Méndez
O final da rolda 5 estábamos de segundos con 14.5 puntos e de primeiro estaba o equipo Santiago Apóstol con 15.

Tras un excepcional 4-0 contra o "Lucena-Porriño A" na rolda 6, chegamos a última rolda de primeiros con 17.5 puntos, só medio punto por riba Apóstol, polo que se decidía todo nas últimas partidas.

Na rolda final gañamos cun magnífico 3-1 frente o "Lucena Escolar" e o Apóstol empatou 2-2 contra o "Promesas Auga da Laxe", aumentando a nosa diferencia e quedando na clasificación final primeiros con 20.5 puntos.

N EQUIPO 1 2 3 4 5 6 7 8 PUNTOS
1 XADREZ RAMIRO SABELL A "ANPA PENA DO EQUILIBRIO"
2 2 3 3.5 4 3 3 20.5
2 APOSTOL 2
3 2 3 4 2 3 19
3 BELLAVISTA 2 1
2 1 3 3 1.5 13.5
4 PROMESAS MALLON 1 2 2
2 2.5 2 4 15.5
5 ESCOLA DE BOUZAS A 0.5 1 3 2
1 2.5 3 13
6 LUCENA - PORRIÑO "A" 0 0 1 1.5 3
3 1 9.5
7 PROMESAS AUGA DA LAXE 1 2 1 2 1.5 1
3 11.5
8 LUCENA ESCOLAR 1 1 2.5 0 1 3 1
9.5

Noraboa campións! Unha victoria moi loitada e merecida.

Tamén temos que agradecer a nosa entrenadora de campións, Yudania, o excelente traballo cos nosos nenos do club: Esta victoria reflexa os seus anos de traballo con eles, sempre cunha metodoloxía amable e priorizando os valores educativos e lúdicos deste deporte.

Álbum coas fotos do evento

Nico e Roi
Últimas instruccions antes da final

André e Antón

Derrota en terceira contra o Lucena-XG

A pasada fin de semana nos desprazamos a Vigo para xogar o último match de terceira división contra o que era o cuarto equipo que tiña o Lucena no noso grupo, o Lucena-XG. Perdemos por 3 a 1 quedando cuartos do noso grupo e lonxe das prazas de ascenso.

No primeiro taboleiro Pablo (xogando con negras) se comeu este peón envelenado (12... Axc2??) e as brancas xogan e gañan:


13. Cxf7! perdendo a torre, comer o cabalo co rei, que foi o que pasou na partida leva a mate en 2 tras 13... Rxf7 Dxe6+ 14. Rf8 Df7#

No segundo Alberto con brancas tivo dous blunders, o primeiro nesta posición, onde as negras acaban de xogar 26... Dc1+:


Alberto xogou 27. Td1?? que perde os peóns (evaluado en -3 por Stockfish), a boa sería 27.Dd1. O outro blunder foi deixarse colgado un cabalo no final.

Andrea conseguiu o punto da honra no taboleiro 3 gañando con negras este final con maioría de peóns no flanco de rei:


E no cuarto taboleiro, Miguel con brancas, tras sacar moita vantaxe, nesta posición xogou 46. Dd1+??


Que perde torre tras 46... Dxd1 47. Txd1 Txc3.